Willem van den Elskamp
Autojournalist Willem van den Elskamp schrijft wekelijks over auto’s en alle aanverwante zaken die het lezen waard zijn. Altijd actueel en altijd... Lees meer »
Omslag
Door: Willem van den Elskamp
2010-02-05
“Nu de voorraad fossiele brandstoffen langzaam ten einde loopt en de opwarming van het klimaat steeds meer aandacht krijgt, gaan we ons meer dan ooit concentreren op duurzaamheid”, zegt Frank Doorenbos, die als after-sales-directeur van Kia Motors Nederland ook het duurzaamheidsbeleid in zijn portefeuille heeft. “Wij denken dat we inmiddels met een serieuze omslag in het denken over autogebruik en de nadelige gevolgen daarvan, bezig zijn. En dat we wereldwijd leading zijn bij het compenseren van CO2-uitworp”, aldus Doorenbos.
Doorenbos voert het woord op een persbijeenkomst waar Kia Motors Nederland vol trots zijn inspanningen toont om de CO2-uitstoot van alle in ons land verkochte Kia-modellen te compenseren. Terwijl directeur Cor Baltus van de Kia-importeur vervolgens met evenveel trots details vertelt over het zojuist ingevoerde ‘zeven jaar garantie’-programma. De USB-stick met informatie, die de journalisten meekrijgen, heeft ook de vorm van het cijfer zeven.
Elektrificeren
Het ‘Kia Duurzaam’-programma steunt op drie pilaren: innoveren, produceren en compenseren. Autofabrikant Kia, onderdeel van de Hyundai-Kia Groep, neemt uiteraard het innoveren en produceren voor zijn rekening. Kopers van een Kia-model vinden deze technische ontwikkelingen terug in de ‘EcoDynamics’-onderdelen aan boord van hun vierwielers. Daartoe behoren onder meer ISG (start/stop-systeem), transmissies met zes versnellingen (waar mogelijk), “verhogen van het rendement van de aandrijflijn”, ook bekend als het elektrificeren van de aandrijflijn door het monteren van elektrische stuurbekrachtiging en een elektrische aangedreven waterpomp en oliepomp. Door het monteren van banden met lage rolweerstand wordt de rijweerstand verminderd.
Opmerkelijk: de startmotor van het ISG-systeem gaat gemakkelijk 300.000 starts mee, terwijl een startmotor normaliter op zo’n 50.000 starts is berekend.
Nazorg
Tot zover weinig nieuws, want elk zichzelf respecteren automerk is ook met deze zaken bezig om zijn modellen zuiniger en schoner te maken. Maar Kia Motors Nederland gaat nog diverse stappen verder. Het merk doet ook aan nazorg. Die nazorg kent twee peilers. Ten eerste: een dozijn tips om het brandstofverbruik te reduceren met als motto: ‘goed voor het milieu en goed voor uw portemonnee’.
Ten tweede: zodra een auto de Kia-showroom verlaat, treedt het CO2-compensatie programma in werking. Van elk Kia-model is bekend hoeveel broeikasgas het in zijn loopbaan gemiddeld zal uitstoten. Kia Motors Nederland compenseert de CO2-uitstoot door in de Afrikaanse republiek Mali te investeren in de aanplant van de snel groeiende Jatropha-struiken. Zoals bekend – scheikunde derde klas MULO – nemen bomen, planten en struiken CO2 op en zetten dat via fotosynthese om in zuurstof, water en koolhydraten, zoals suiker.
Biodiesel
Zoals een filmpje, begeleid door de sonore stem van Bob de Jong (die kennen we nog van het Veronica tv-programma De Heilige Koe uit de jaren ’80), over de Jatropha-aanplant laat zien, kan deze plant twee keer per jaar worden geoogst. Uit de noten van de Jatropha wordt dan olie geperst. Daar wordt vervolgens weer zeep en biodiesel van gemaakt. Ook is de Jatropha-plant een ideale afscheiding om te voorkomen dat de lokale geiten andere gewassen opeten. Zo snijdt het mes aan meerdere kanten.
Boeren
Kia Motors Nederland begon deze vorm van CO2-compensatie in 2007. Maar timmerde er tot nu toe nauwelijks mee aan de weg. Inmiddels blijkt het Jatropha-project succesvol. Daarom komt de Kia-importeur er nu mee op de proppen. Door deze vorm van CO2-compensatie, waarbij het aantal struiken dat wordt geplant direct gerelateerd is aan de uitstoot van de in Nederland verkochte Kia-modellen, zijn in Mali inmiddels vijftig kwekerijen opgezet.
In het kader van het ‘Boer zoekt werk’-project, zijn hierbij al zo’n 4.000 boeren betrokken. De opbrengst van het oogsten (dat doen vooral de boerinnen) en het verwerken van de noten door de boerenunie komt ten goede aan de lokale gemeenschap. Wat je dus ook nog eens als een vorm van direct gestuurde ontwikkelingshulp mag beschouwen.
Hybride
Om het milieu in de nabije toekomst verder te ontzien, werkt Kia Motors momenteel aan de ontwikkeling van hybride-versies. Op de komende autosalon van Genève, die over precies een maand begint, wordt naast de vernieuwde Sportage, ook de Kia Forte met Hybrid LPI aandrijving gepresenteerd. Die aandrijving bestaat uit een motor die op LPG loopt, een pakket lithium-polymeer accu’s (compacter en dus lichter dan de gebruikelijke batterijpakketten) en een CVT-transmissie. De elektromotor levert 20 pk. In Zuid-Korea is de Kia Forte al te koop.
Later volgen de Cee’d Hybrid met een 1,6 liter benzinemotor van 126 pk en een 20 pk elektromotor; en de Sorento Hybrid met een dieselmotor en een 55 pk sterke elektromotor. Veel meer gegevens zijn nog niet bekend. Wel wil Kia-directeur Cor Baltus kwijt dat de prijs van de Kia Cee’d Hybrid in de buurt van de huidige Honda Civic Hybrid zal komen te liggen.

